Classic

Zespół CLASSIC powstał w 1992 roku w Iłowie k/ Sochaczewa. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był dwudziestokilkuletni  wówczas Robert Klatt. Razem z nim formację tworzyli Jacek Ambroziak i Waldemar Kiełbasiński. Wszyscy trzej chcieli grac popularną w tamtych czasach muzykę chodnikową. Swoją działalność traktowali bardziej jako rozrywkę, niż sposób na życie. Robert studiował ekonomię, a specjalizował się w bankowości. Muzyką „zaraził się” od swojego starszego brata, który występował w znanym zespole RÓŻE EUROPY.   W roku 1993 nastąpiła pierwsza zmiana personalna w grupie CLASSIC. Waldka Kiełbasińskiego zastąpił Mariusz Winnicki.  Ten ostatni zawsze był zwolennikiem gry na gitarze, i taką też funkcję od samego początku pełni w zespole. W swoim czasie Mariusz zamierzał wstąpić do seminarium duchownego, wszyscy wielbiciele  formacji, zwłaszcza fanki, powinny się cieszyć, że tego nie zrobił.

Zespół zaczynał swoją karierę sceniczną grając w regionalnych miejscowościach, systematycznie zdobywając coraz większą popularność.  Rok 1994 uznaje się za faktyczny początek ich muzycznej działalności. Wtedy to właśnie na polski rynek trafiła kaseta  pt. Jolka, Jolka. Do tytułowego nagrania nakręcono teledyski, który można było obejrzeć w programie „Muzyczna Skrzynka Teleexpresu”. Także w tym czasie debiutanckim wydawnictwem i działalnością sceniczną grupy CLASSIC zainteresował się znany reporter Teleexpresu i czołowy polski krytyk muzyczny, Marek Sierocki. 

Dwa lata później piosenki z kasety Jolka, Jolka zostały wydane na płycie kompaktowej, wzbogaconej o cztery premierowe nagrania,  pod tym samym tytułem. Sam zespół promował swoje utwory w programie DJ’a Pietrka - Disco Polo Live. Grupa już na samym początku została nazwana Wschodzącą Gwiazdą Muzyki Tanecznej. Olbrzymią popularność zdobyły ich utwory: Jolka, Jolka, Piękną miałaś twarz i Tam za rzeką.

W 1997 r. z formacji odchodzi Jacek, jego miejsce zajmuje Wiesław Uczciwek. Również w tym roku ukazuje się druga płyta zespołu –  Warto żyć. Tytułowe nagranie przez szereg tygodni zajmowało czołowe miejsca na liście przebojów Szczęśliwej Siódemki. Uznanie fanów zdobyły także inne piosenki promujące ten album. Wyemitowany w zimie clip Hej, czy Ty wiesz oraz prezentowane wiosną i latem utwory: Celestynka, Jesteś wielkim spełnieniem moich marzeń. W okresie Świąt Bożego Narodzenia publiczności najbardziej do gustu przypadła piosenka zrealizowana razem z zespołem BOYS – Wszystko jest w nas.

Lata 1997 – ’98 przyniosły rozwój działalności koncertowej  formacji CLASSIC. W ’97 r. grupa odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych. Natomiast rok później razem z zespołami BOYS i BUENOS ARES wzięli udział w jednym z największych przedsięwzięć scenicznych roku 1998 grając koncerty w 35 miastach Polski. W tym samym roku zostaje także wydana trzecia produkcja grupy pt. Składanka - zbiór najlepszych nagrań z  dwóch poprzednich płyt plus dwa nowe utwory: kolejny duet z grupą Marcin Millera Pomóżmy im – piosenka dedykowana ofiarom Największej Powodzi lat ’90- tych oraz Zabrałaś mi lato – nagranie za które zespół zdobył wyróżnienie na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Disco Polo i Dance w Ostródzie.

Rok 1999 to szczyt popularności grupy Roberta i Mariusza. Do zespołu dołączył perkusista Krzysztof Rybus i od tej pory formacja wykorzystuje w swoich występach scenicznych główne instrumenty: gitarę, klawisze/syntezatory i perkusję. Taka zmiana wizerunku musiała wpłynąć na kompozycję muzyczną. Zespół nagrywa teledysk dowodem na to jest nakręcenie teledysku do coveru utworu Jeszcze dzień… z repertuaru grupy CZERWONE GITARY. Od tego momentu widać ewolucje w formacji CLASSIC w kierunku muzyki środka wzorowanej właśnie na największej gwieździe polskiej muzyki rozrywkowej. W tym samym roku ukazały się też clipy: Obejmij mnie i Nie chcę więcej. Punktem kulminacyjnym tego roku był   IV Festiwal w Ostródzie na którym zespół zdobył I Miejsce za piosenkę Masz w sobie coś. Jury uznało wtedy grupę CLASSIC za najlepszego spośród 21 festiwalowych wykonawców. Jeszcze przed Festiwalem ukazał się kolejny album – To dla Was, uznany za jedno z najlepszych wydawnictw formacji. Na zakończenie pierwszego tysiąclecia wiosną roku 2000 zespół wydał płytę Millenium Mix będącą zbiorem czterech mixów ich największych przebojów utrzymanych w dyskotekowych aranżacjach. Za produkcję i mastering odpowiadał słynny duet PLAY & MIX.

Rok później z zespołu odchodzi Krzysztof, zastawiony przez nowego perkusistę Michała Kasperczyka i gitarzystę Waldemara Orłowskiego. Rozpoczyna się kolejny etap prac nad zmianą stylu muzycznego i dostosowania się do ogólnie panujących medialnych trendów.

Nowa płyta zostaje wydana w licu 2002 r. przez Pomaton Emi, jedną z czterech największych polskich wytwórni muzycznych. Prace nad albumem trwały dwanaście miesięcy i zostały zrealizowane w profesjonalnym warszawskim studiu muzycznym. Nad realizacją materiału pracował cały sztab techników, tak samo jak w przypadku gwiazd krajowej sceny pop. Nagrania, które znalazły się na płycie Bilet do nieba, to połączenie tradycyjnych rytmów tanecznych z muzyką środka. Album różni się do pozostałych i niewątpliwie jest adresowany tak samo do wiernych fanów, jak i do nowych odbiorców. Krążek ten promował nagrany jeszcze w 2001 r. videoclip Zostań ze mną oraz zaprezentowane na VII ostródzkim Festiwalu nagranie Nie zapominaj o mnie za które zespół otrzymał Nagrodę Od Burmistrza Miasta Ostróda.

Również w r. 2002 Robert Klatt zostaje prowadzącym nowego programu muzycznego – Szczęśliwa Ósemka. Rok później zostaje on jednym z organizatorów kolejnej edycji ostródzkiej imprezy, VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej. 2003  to także prezentacja nowych utworów grupy CLASSIC i ich wielkie zwycięstwo na Festiwalu – I Miejsce (Grand Prix) za nagranie Marka Grechuty Ważne są dni…. Prawdziwym Mega Hitem tamtego Festiwalu okazała się piosenka Samotna dziewczyna. Rok później zespół w tym samym miejscu obchodził swój jubileusz. Z tej okazji na zakończenie IX edycji Festiwalu zagrali recital, w którym przedstawili swoje najbardziej znane przeboje, a następnie otrzymali statuetkę Od Burmistrza Za X- lecie Twórczości. Również w 2004 r. pojawiły się pierwsze pogłoski o wydaniu nowej płyty Live – zrealizowanej podczas trasy CLASSIC z ICH TROJE. Praca nad tym wydawnictwem trwa cały czas. Także dwa lata temu zespół zaprezentował swoją kolejną kompozycję. Nagranie pod roboczym tytułem Co z tego…, które w rubaszny sposób porównuje elementy anatomii przedstawicieli rasy białej i czarnej. Najnowsza piosenka Nie jest sam została po raz pierwszy przedstawiona na ubiegłorocznym Festiwalu. W roku 2006 grupa wydała 3 płyty: Kolędy Piast, Kasztelan i Speed, wydanych przez Word Media, a zrealizowanych na zlecenie Carlsberg Polska i dyskoteki Speed Club z Rowisk Starych k./Skierniewic.

Zespół CLASSIC to cały czas jedna z największych gwiazd polskiej muzyki tanecznej. Na rynku utrzymują się ponad 10 lat, a na ich koncerty nieustannie przychodzą rzesze starych i nowych fanów. Grupa ma na swoim koncie wiele sukcesów o czym świadczą chociażby koncerty z największymi gwiazdami polskiej estrady takimi jak VARIUS MANX lub DeMONO.  Obecnie formację tworzą: Mariusz Winnicki (vocal, gitara akustyczna),   Tomasz Orłowski (vocal, gitara prowadząca), Norbert Sznuk (inst. klawiszowe), Sebastian Porosiewicz (perkusja), Mieczysław Grubiak (saksofon, inst. perkusyjne), Robert Klatt (vocal, keyboard) i Artur Kasprzak. Grupa cały czas pracuje nad nowym materiałem i możemy być pewni, że w najbliższym czasie znowu pozytywnie nas zaskoczą.

 

Autor: Marcin "MAX"

SUBskrypcj@
Subskrybcja

Twój emaildowiedz się więcej >> 

Copyright ©2005 - 2008 by Pawell  disco-dance@o2.pl